Dragi doktorandi i istraživači,

S ponosom dijelimo vijest da nas je sada 200 u ovoj inspirativnoj zajednici! 🎉✨ P2P zajednica doktoranada je postala mjesto gdje mladi istraživači iz različitih područja dijele svoja iskustva, podršku i resurse. Ovom prilikom želimo zahvaliti svakom pojedincu koji je doprinio stvaranju ove dinamične platforme.

Zajedno smo jači!

Kultura prekomjernog rada

Život na samom početku akademske karijere definitvno nije lak. Prema istraživanju iz prošle godine objavljenom u časopisu Nature, studenti doktorskih studija imaju šest puta veću vjerojatnost od opće populacije da pate od depresije ili anksioznosti. Više od polovice od 3,838 poslijedoktorskih istraživača iz cijelog svijeta izrazilo je razmišljanje o napuštanju svojih karijera zbog problema sa mentalnim zdravljem izazvanim stresorima na radu.

Akademska sfera je uzbudljiva i ispunjavajuća ali je u isto vrijeme izuzetna zahtjevna i neumoljiva, podložna ciklusima iscrpljenosti, depresije i anksioznosti. Biti na rubu znanstvenog otkrića neosporno zahtijeva teški rad, ali mnoge akademske institucije promoviraju kulturu prekomjernog rada. Studenti doktorskih studija i poslijedoktorski istraživači redovito rade 50 ili više sati tjedno, i to je češće pravilo, nego izvanredna situacija. Osamdeset devet posto ispitanika u Nature anketi izvijestilo je da su radili tijekom vikenda i na svojim slobodnim danima prethodnog mjeseca. Strast potiče prekomjerni rad, kompetitivnost je na cijeni, ali u isto vrijeme stvara visokorizičnu kulturu u istraživačkim akademskim krugovima i potiče stvaranje stresne atmosfere. Takvi radni uvjeti lako mogu postati toksični. Dvadeset četiri posto poslijedoktorskih istraživača i 21% studenata doktorskog studija izvijestilo je u anketama da su doživjeli uznemiravanje ili diskriminaciju.

Zajedno smo osmislili program podrške za studente poslijediplomskih studija, jer vjerujemo da je takva podrška potrebna studentima u Hrvatskoj. Cilj nije samo olakšati profesionalno napredovanje, učenje i razvoj, već i pružiti prostor doktorandima da izraze svoje brige, sumnje i borbe, dobiju podršku onda kada im je potrebna i dožive osjećaj da u svojim borbama i nastojanjima nisu sami. S obzirom na to da se inicijative za raznolikost, jednakost i uključenost intenziviraju i postaju obilježje suvremenog svijeta, važno je ojačati strukture zajednice koje podržavaju istraživače na početku karijere iz nedovoljno zastupljenih zajednica.

Grupe raspravljaju o različitim temama, od brainstorminga metodoloških rješenja, preko snalaženja u sukobu s kolegom ili mentorom, dijeljenja administrativnih iskustva i vrijedne informacije, pružanja savjeta za sljedeću fazu istraživanja ili karijere do rasprave o strategijama postavljanja zdravih granica između posla i privatnog života. Ovo su više od običnih susreta za gunđanje. To su prostori za prepoznavanje, poticanje i slavlje teškog rada koji svakodnevno ulažemo u svoje istraživanje. Svake godine, PMN slavi napore studenata doktorskih studija koji su završili zahtjevni zadatak polaganja preliminarnog ispita – bez obzira na to prolaze li ili ne.

Ako se još niste pridružili, sada je savršeno vrijeme da postanete dio naše rastuće doktorske zajednice! Prijavite se ovdje.

Očekuju vas interaktivne radionice, webinari, virtualni sastanci, 🤝 grupne metodičke refleksije, sesije za osobnu dobrobit i prevenciju burnouta, 🌍 puno informacija i mogućnosti za mobilnosti i prostor za usavršavanje vještina akademskog pisanja📝.

Hvala vam što činite ovu zajednicu tako posebnom! 🌟 Uključite se, podijelite svoje iskustvo, postavljajte pitanja i podržavajte jedni druge na putu istraživanja i osobnog rasta.

EDIT 23.01.2023.: Pogledajte što o peer podršci kaže članak iz jednog od najpoznatijih znanstvenih časopisa NATURE .

Skip to content