Rad Fernande Staniscuaski objavljen u časopisu Nature, 30. siječnja 2024., bavi se potrebom za radikalnim promjenama u akademskom sustavu. Incident u Brazilu u kojem je recenzentkinja sugerirala da su trudnoće istraživačice Marie Carlotto usporile njezinu karijeru potaknuo je raspravu o rigidnosti u akademskom napredovanju te izazvao širi dijalog o potrebi za transformacijom akademske kulture u smjeru koji će biti osjetljiviji na potrebe obitelji i majčinstva.
Članak ukazuje na ozbiljne posljedice zastarjelih stajališta, posebno po žene u kontekstu financiranja istraživačkog rada u Brazilu. Majke diljem svijeta često napuštaju akademski svijet, no autorica potiče na revoluciju u akademiji u kojoj će upravo majke igrati ključnu ulogu, a ne odnose se samo na osobne izazove već čine pokretače transformacijskog pokreta koji će imati koristi za cijelu akademsku zajednicu.
Staniscuaski, majka troje djece i molekularna biologinja na Federalnom sveučilištu u Porto Alegru, Brazil, dijeli vlastito iskustvo o utjecaju majčinstva na karijeru. Nakon rođenja prvog djeteta, naišla je na prepreke u napredovanju karijere zbog stajališta sustava koje nije priznavalo stanku zbog roditeljskog dopusta. Osjećajući se nepodržanom, razmatrala je napuštanje karijere u znanosti. Međutim, usprkos izazovima, osnovala je pokret “Parent in Science” i uspostavila partnerstva s drugim organizacijama poput “Mothers in Science”. Tako je pokrenut globalni poziv za akciju u siječnju 2023., pozivajući na donošenje mjera koje će znanost i znanstvene karijere učiniti zaista pravednima za žene koje nisu spremne birati između znanstvene karijere i obitelji. Poziva na dijalog, promjene postojećih normi i priznavanje života i obveza izvan posla. Autorica zaključuje kako je fleksibilno i podržavajuće okruženje jedini način da akademija privuče znanstvenike koji joj trebaju.
Pogledajte više u izdanju Nature 626, 9 (2024)
doi: https://doi.org/10.1038/d41586-024-00239-w