Naišli smo na stranicu o akademskom pisanju i jako nam se sviđa. https://www.akademsko-pisanje.uniri.hr/ Mrežne stranice Akademsko pisanje rezultat su istoimenog projekta ostvarenog uz financijsku potporu Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci.
Na stranicama je i knjižica u pdf-u https://www.akademsko-pisanje.uniri.hr/wp-content/uploads/2022/01/Knjizica-Akademsko-pisanje_FINALNA.pdf koja na 37 stranica donosi prikaz najvažnijih segmenata pisanog izražavanja, organiziranja i oblikovanja akademskog teksta. Sadžaj knjižice je jasno i nadasve upotrebljivo koncipiran, bez obzira na vaše prethodno iskustvo u pisanju i obuhvaća temeljne pojmove koje trebate znati, koji god pisani akademski proizvod težite producirati.
Ukoliko je pred vama zadatak objave rada na engleskom jeziku, izuzetno korista i zanimljiv alat pruža banka fraza https://www.phrasebank.manchester.ac.uk/using-cautious-language/
Sveučiliste u Manchesteru i prof. John Morley su zaslužni za ovaj itekako koristan doprinos, a evo što piše na njihovim stranicama;
Cilj ovog online alata je pružiti primjere nekih ‘frazeoloških matica’ koji se koriste u pisanju akademskih radova. Organizirane su prema glavnim odjeljcima istraživačkog rada ili disertacije (vidi gornji izbornik). Ovaj izvor bi trebao biti osobito koristan za pisce koji trebaju prijaviti svoj istraživački rad. Fraze možete jednostavno uključiti u konstrukciju rečenica svoje engleske inačice ili tamo gdje su prikladne. Drugi način korištenja je da se izrazi i naslovi pod kojima su fraze navedene koriste jednostavno kao alat i pomoć u razmatranju sadržaja i organizacije vlastitog pisanja.
U većini slučajeva bit će potrebna određena količina kreativnosti i prilagodbe kada se koristi pojedina fraza. Stavke u Akademskoj banci fraza uglavnom su neutralne i generičke prirode; koristeći ih, dakle, ne kradete tuđe ideje i to ne predstavlja plagijat.
#zastudenteidoktorande